Według aforyzmu Ernsta Jüngera „na opuszczonych ołtarzach gnieżdżą się demony” (tłum. W. Kunicki). Jacek Dukaj i Maja Starakiewicz rozmawiać będą w Muzeum Archeologicznym w Krakowie o obecności mitu we współczesnych narracjach literackich i w grach video. Wśród sumeryjskich tablic z pismem klinowym ze zbiorów Muzeum goście spotkania podzielą się refleksjami o narodzinach i zmierzchu piśmienności, a także związkach między sztukami wizualnymi i literaturą. Od autora „Innych pieśni” i autorki „Tej drogi nigdy nie było” dowiemy się, jaką artystyczną wartość odnajdują oni w rekonstrukcjach dawno minionych światopoglądów.
Spotkanie obędzie się 30 marca o godz. 18.30 w sali konferencyjnej Muzeum Archeologicznego w Krakowie (ul. Poselska 3). Podczas spotkania obowiązuje noszenie maseczek. Wstęp wolny. Spotkanie będzie rejestrowane i w terminie późniejszym dostępne na YouTube.
Jacek Dukaj – pisarz, filozof, krytyk literacki. Debiutował w 1990 roku, siedem lat później opublikował pierwszą książkę („Xavras Wyżryn”). Od tamtej pory wydał kilkanaście powieści i zbiorów opowiadań (m.in. „Inne pieśni”, „Król bólu”, „Imperium chmur”). Autor „Lodu”, wybranego w plebiscycie „Polityki” powieścią XX-lecia. Laureat Nagrody Kościelskich, sześciokrotnie uhonorowany nagrodą im. Janusza Zajdla. W 2019 ukazała się jego pierwsza książka eseistyczna („Po piśmie”). Członek rady nadzorczej BellwetherRocks, współautor przedsięwzięć na styku kultury i biznesu.
Maja Starakiewicz – doktor sztuki, autorka monografii „Model i metafora. Komunikacja wizualna w humanistyce”. Autorka projektu „Tej drogi nigdy nie było”, poświęconego eposowi o Gilgameszu. Publikowała w „Zeszytach komiksowych” i „Autoportrecie”, prelegentka na Gdynia Design Days i UX Poland. Wykładowczyni ASP w Krakowie i ANS w Tarnowie.
Prowadzenie spotkania:
Marcin Mleczak – doktor nauk historycznych, w pracy badawczej zajmuje się procesami modernizacji politycznej w XIX i XX wieku. Publikował m.in. w „Arcanach”, „Pressjach” i „Nowej Fantastyce”. Współautor scenariusza wystawy „Chronos wyzwolony” (Copernicus Festival 2020) oraz autor literackiej części projektu „Tej drogi nigdy nie było”. W tym roku ukaże się jego monografia „Apostołowie i technokraci. Elity polityczne Hiszpanii frankistowskiej”.
Wydarzenie finansowane przez Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie.